Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Blog wpisy
Najlepsze kostki Rubika - ranking
Najlepsze kostki Rubika - ranking

Najlepsze kostki Rubika na świecie - ranking

Często osoby, które zaczynają interesować się kostkami i speedcubingiem chcą poszerzyć swoją kolekcję o nowe układanki. Od wyszukania frazy “kostki Rubika rodzaje” rozpoczyna się ich przygoda nie tylko z porządnym układaniem, ale też z kolekcjonerstwem, które dla niektórych jest równie ciekawe.

W tym wpisie przedstawię różne “kostka Rubika rodzaje”, a raczej: grupy układanek o różnych kształtach i mechanikach.

Kostki sześcienne - kostki rubika Rodzaje

Kostki sześcienne to grupa układanek, do których należy m.in. klasyczna kostka 3x3x3. Jest to zbiór kostek z największą “reprezentacją” na oficjalnych zawodach, ponieważ aż 12 konkurencji dotyczy właśnie ich (kostki 2x2x2-7x7x7 układane “zwyczajnie”, 3x3x3-5x5x5 bez patrzenia, a także 3x3x3: jedną ręką, najmniejsza liczba ruchów oraz wiele kostek bez patrzenia). Wszystkie kostki większe od 3x3 układane są prawie tak samo - najpierw należy połączyć wszystkie elementy centrów (środków), później krawędzi, a na końcu układać jak kostkę 3x3. Występują pewne wyjątki od tej reguły oraz trochę inne metody opierające się na redukcji, ale zwykle schemat postępowania polega na redukcji do stanu 3x3. Zupełnie inna jest kostka 2x2 (oraz 3x3), ale to jest temat na osobny wpis.

Największą układanką sześcienną jest 33x33x33, ale pewnie w niedługim czasie rekord w wielkości układanki zostanie pobity. Wspomniana największa układanka ma aż 6146 różnych elementów, a czas jej ułożenia łatwiej liczyć w dniach niż w godzinach.

Czworościany i dwunastościany - kostki Rubika rodzaje

Kostki o kształcie czworościanu foremnego nazywamy “ pyraminx ” (3x3x3 to po prostu pyraminx, 4x4x4 to master pyraminx, 5x5x5 to professor’s pyraminx itd.), a nazwy układanek o kształcie dwunastościanu foremnego mają końcówkę -minx (2x2 to kilominx lub kibiminx, 3x3 to megaminx, 4x4 - master kilominx, 6x6 - elite kilominx, ale 5x5 - gigaminx). Pyraminx jest bardzo prostą układanką - nie trzeba znać żadnych algorytmów do jej ułożenia, a nawet można powtórzyć ten sam, pierwszy, krok kilka razy i w ten sposób ułożyć kostkę. Megaminx to “większa kostka 3x3” - ułożenie polega na tym samym, na czym opiera się w przypadku kostki Rubika, ale te same etapy wykonuje się kilkakrotnie, co zajmuje kilka razy więcej czasu. W czasie ułożenia kluczowe jest szukanie czegoś na kostce, ponieważ megaminx ma aż 50 unikalnych elementów (nie licząc centrów). Większe wersje tych kostek opierają się na tym samym - sprowadzeniu do sytuacji, w której można je ułożyć jak układanki w rozmiarze 3x3. W przypadku master pyraminksa pojawia się dodatkowy problem – występują w nim centry, których nie ma w wersji 3x3x3. Okazuje się, że wystarczy użyć jednego z kilku algorytmów do rozwiązania sytuacji, w której centry zostają nieułożone.

Square-1 i jego modyfikacje - kostka Rubika rodzaje

Square-1 jest najbardziej znaną kostką zmiennokształtną, chociaż nie można go uznać za typową układankę tego rodzaju. Jego ułożenie polega na przywróceniu kształtu i dopiero później układaniu wszystkich elementów. Jego pierwotny kształt (układ elementów) trudno opisać, ale najważniejszy jest sześcienny kształt. Jednak już jeden ruch wystarczy do podzielenia go na połowy (tzw. kształt kite/kite - z ang. kite - latawiec). Aby tego uniknąć, należy górną lub dolną ścianę obrócić o 30 stopni - wtedy po wykonaniu ruchu (w poziomej osi) kształt pozostanie taki sam. Właśnie na tym opiera się duża część algorytmów.

Większe wersje kostki można uzyskać poprzez dodanie nowych warstw, ale też np. podzielenie rogów na dwie osobne części. Ponadto można znaleźć różne modyfikacje square-1, np. układankę z ograniczonym zakresem ruchów.

Skewb - kostka Rubika rodzaje

Skewb jest stosunkowo młodą kostką, ale zyskał tak wielu fanów, że World Cube Association postanowiło dodać go do grona oficjalnych konkurencji w 2014 roku. Komuś, kto widzi skewb po raz pierwszy, może się wydawać, że nie jest on podobny do żadnej kostki (poza tymi ze słowem “skewb” w nazwie). Taka osoba pewnie będzie zdziwiona faktem, że skewb jest modyfikacją pyraminksa. Rzeczywiście budowa jest bardzo podobna, ale krawędzie zostały zamienione na narożniki, a centry razem z tipami - na jednokolorowe centry. To sprawia, że proces układania skewba wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku pyraminksa. Mimo to jest tylko trochę trudniejsze (wystarczy znać 2 krótkie algorytmy wykorzystywane także w pyraminksie, ale dla początkujących budowa pierwszej warstwy może być problematyczna).

Powstało wiele modyfikacji skewba: np. twisted skewb - kostka, której górna ściana jest obrócona o 90 stopni względem dolnej (elementy są “przekrzywione”). Poza tym istnieją większe wersje tej kostki, np. master skewb, który na każdej ścianie ma aż 5 centrów.

Kuboidy - kostka Rubika rodzaje

Kuboidem nazywamy kostkę prostopadłościenną, ale nie sześcienną. Np. 2x3x4, 4x4x6. Czasem tego określenia stosuje się też do ich modyfikacji, które powstały np. poprzez ich złączenie (np. X cube, L cube ). Niektóre kuboidy są zmiennokształtne - na początku ułożenia należy przywrócić ich kształt i następnie układać jak np. 3x3x2 ( domino cube ) albo 2x2x3 ( tower cube ) - standardowe wersje kostek. Charakterystyczne jest poruszanie niektórymi warstwami tylko o 180 stopni, dzięki czemu np. w domino zawsze obok białego centra znajdą się tylko elementy białe lub żółte. Większe wersje kuboidów, np. 3x3x4, upraszcza się, stosując redukcję do kostki najmniejszej, np. 3x3x2.

Kostki zmiennokształtne - kostki Rubika rodzaje

Zmiennokształtnych układanek istnieje bardzo dużo. Niektóre są bardzo proste, np. Fisher cube, niektóre kuboidy, ale na innych nie tylko trudno sprawdzić, w jakim miejscu powinien się znaleźć jakiś element, ale też nie jest łatwe zrozumienie poruszania się kostki i znalezienie metody układania. Kostki zmiennokształtne należą przez to do najtrudniejszych układanek. Nawet niektóre modyfikacje są w praktyce bardzo czasochłonne i trudne do ułożenia. Przykładem jest ghost 6x6x6, w której każdy z 152 elementów wygląda inaczej, a kostka po pomieszaniu kompletnie nie przypomina sześcianu. Nawet wersja 3x3 jest jedną z najtrudniejszych modyfikacji kostki Rubika.

Modyfikacje kostek sześciennych - kostka Rubika rodzaje

Słowo “modyfikacja” pojawiło się wyżej kilkukrotnie. Oznacza ono układankę, która powstała podczas zmianę pewnej własności standardowej wersji tej kostki. Do najpopularniejszych układanek-modyfikacji należą: mirror blocks (kostka pozbawiona kolorowych naklejek, w której każdy element ma inną wielkość), Fisher cube (kostka “przekręcona” o 45 stopni, która ma 1- lub 3-kolorowe krawędzie, 2-kolorowe narożniki), axis cube i ghost cube (kostki “przekręcone” o inną liczbę stopni - ghost ma wszystkie elementy o innych kształtach). Wyżej wymienione modyfikacje mają swoje warianty odpowiadającym układankom sześciennym o różnych rozmiarach, ale oczywiście najbardziej popularna są zmodyfikowane kostki 3x3.

Inne ciekawe układanki - kostka Rubika rodzaje

Clock jest układanką, którą trudno nazwać kostką - ma ona kształt zbliżony do walca. Na obu podstawach umieszczono po 9 zegarów. Za pomocą pokręteł oraz “pinów” (wystających “przycisków”) należy ustawić wszystkie wskazówki tak, aby wskazywały godzinę 12.

Redi cube to bardzo prosta układanka, która wygląda podobnie do kostki 3x3 (bez centrów), ale układa się zupełnie inaczej - bardziej podobnie do pyraminksa.

Infolinia:

Telefon: 605 348 501

Email: sklep@netcube.com.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl