Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Blog wpisy
Rekordy w układaniu kostki Rubika
Rekordy w układaniu kostki Rubika

Rekordy w układaniu kostki Rubika

Jak wiadomo w każdej konkurencji, kategorii czy jakimkolwiek sporcie albo dziedzinie trzeba wyłonić tych najlepszych oraz najlepsze wyczyny. Również i w przypadku kostki Rubika jest prowadzona oficjalna lista rekordów. Zagadnienie rekordów możemy podzielić na kilka kategorii:

Kostka Rubika - oficjalny rekord:

Tutaj na pewno warto wspomnieć o tym, że oficjalny rekord układania kostki Rubika 3x3x3 na czas wynosi 3,47 sekundy, który został ustanowiony przez chińskiego zawodnika Yusheng Du w 2018 roku. Również w kostkach Rubika liczymy rekordy w średniej z ułożeń, ponieważ pojedyncze ułożenie często bywa niemiarodajne. Rekordzistą świata w średniej na kostce 3x3x3 jest Feliks Zemdegs ze średnią 5.53 ustanowioną w 2019 roku na zawodach w Sydney. Oczywiście cała lista rekordów znajduje się na stronie WCA - https://www.worldcubeassociation.org/results/records

Rekord Polski w układaniu Kostki Rubika:

Oczywiście skoro mowa była o rekordach świata, to na pewno warto też wspomnieć o rekordach Polski. Te rekordy są ustanawiane również na podstawie zawodów WCA, czyli Światowej Federacji Speedcubingu. Z polskich zawodników w historii najszybciej ułożył kostkę 3x3x3 Tymon Kolasiński w 4 sekundy oraz 51 setnych!. Jest to jedynie około sekundy gorszy wynik od obecnego rekordu świata oraz drugi wynik w Europie. Tymon dokonał tego podczas próby przedmistrzowskiej na zawodach w Sydney. Również ten niesamowicie szybki nastolatek posiada rekord Polski w średniej z ułożeń, który wynosi 6,12.

Kostka Rubika a Księga Rekordów Guinessa:

Wspominając o federacji WCA warto wspomnieć, iż od kilku lat federacja współpracuje z Guinness World Records i każdy rekord ustanowiony podczas zawodów WCA jest zarówno rekordem Guinnessa.

Rekord świata w układaniu kostki Rubika w 2020 r.:

Gdy zajrzymy na stronę WCA możemy dostrzec możliwość sortowania jak i filtrowania rekordów na różne sposoby. Strona również pozwala nam sprawdzić, kto ułożył kostkę Rubika najszybciej w 2020 roku. Najlepsze ułożenie odnotowane w 2020 roku wyniosło 4 sekundy i 16 setnych, które należy do Feliksa Zemdegsa.

Rekord ustanowiony przez roboty:

Kostkę Rubika ludzie układają nie tylko swoimi rękami, a robią to także swoimi robotami. Najszybsze ułożenie robota należy oczywiście do najlepszego robota na świecie, czyli do robota o nazwie Sub1 Reloaded, a wynosi ono 0,637 sekundy! Tak, sekundy - obecna technika i wiedza inżynierów pozwala na zaprogramowanie i skonstruowanie robota, który każde ułożenie jest w stanie wykonać poniżej sekundy. Na płaszczyźnie zarówno dziedziny kostki Rubika jak i inżynierii światowej, jest to kompletna rewolucja, która pokazuje jak daleko może zajść człowiek.

Podsumowując, rekordy w kostce Rubika są mierzone i spisywane. Rekordami zajmują się duże federacje i stowarzyszenia, a każdy może ten rekord ustanowić. Nie ma żadnego progu jaki trzeba spełnić - wiek, doświadczenie, liczba kostek w kolekcji czy narodowość nie stanowi żadnej bariery, by zostać rekordzistą.

Infolinia:

Telefon: 605 348 501

Email: sklep@netcube.com.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl