Kategorie
Producent
Cena
-
od
do
Pyraminx - trójkątna piramidka
Pyraminx to kostka czworościenna, która w przeciwieństwie do tradycyjnych układanek posiada ściany w kształcie różnokolorowych trójkątów, które zawierają w sobie...mniejsze trójkąty. Obecny rekord w układaniu kostki Pyraminx wynosi 1,28 sekund. Pieszczotliwie nazywana piramidką, kostka stawia wysoką poprzeczkę nawet wprawnym speecuberom. Z drugiej jednak strony gwarantuje wiele chwil przyjemnej rozrywki podczas układania. Jeśli więc znudziło Ci się już układanie kwadratów i chcesz przeskoczyć na kolejny poziom kostka Pyraminx będzie dla Ciebie idealnym wyborem! Dostępna w naszym sklepie internetowym w wielu wariantach kolorystycznych.
Kostki Pyraminx dostępne w naszym sklepie
Pyraminx, nazywany przez początkujących jako np. “kostka rubika piramida”, jest najbardziej znaną niesześcienną układanką. Piramida została skonstruowana przez Uwe Mefferta (z tego powodu nazwa "kostka rubika pyraminx” jest błędna) w pierwszej połowie lat 70. XX wieku - przed wynalezieniem kostki rubika. Kostka pyraminx jest masowo produkowana dopiero od roku 1980, kiedy wynalazek rubika osiągnął już sukces. Przez pierwsze 3 lata sprzedano aż 90 milionów egzemplarzy kostki pyraminx.
Jak trudne jest ułożenie pyraminksa?
Nie bez powodu pyraminx polecany jest początkującym speedcuberom jako jedna z pierwszych kostek, których powinni nauczyć się układać. Rzeczywiście ułożenie kostki pyraminx jest proste: nie trzeba znać żadnych algorytmów, a cel wykonania każdego ruchu jest łatwy do zrozumienia. Najprostsza metoda polega na ułożeniu dolnej ściany, obrócenia kostki, ponownie ułożenia dolnej ściany i powtarzania powyższych kroków - wystarczy to zrobić kilkakrotnie, żeby kostka została ułożona. Warto przy tym pamiętać, że poruszanie tipami (narożnikami) nie ingeruje w układ pozostałych elementów - wystarczy raz podczas ułożenia dopasować je kolorami do sąsiadujących centrów (elementów, które można tylko obracać, ale nie jest możliwe zamienienie ich z innymi). Metoda podstawowa jest tak łatwa, ponieważ ułożenie jednej ściany zwykle nie sprawia problemu nawet osobom, które nigdy nie miały styczności z kostkami.
Początek sprzętowej rewolucji
Od kilku lat speedcuberzy nie wyobrażają sobie układać na kostkach, które nie mają magnesów. Jednak pierwsze eksperymenty z wykorzystaniem nowego wynalazku przeprowadzono stosunkowo niedawno. Pierwszą masowo produkowaną magnetyczną układanką, która zyskała dużą popularność, był właśnie pyraminx (MoYu Magnetic). To był początek rewolucji, ponieważ okazało się, że magnesy poprawiają jakość wszystkich kostek układanych na zawodach. Od tamtej pory wiele się zmieniło: magnesy mają bardziej dostosowaną wielkość, są silniejsze lub słabsze, a w niektórych nawet istnieje możliwość dostosowania ich do własnych preferencji. Kostka piramida była pierwsza i rzeczywiście wszystkie najlepsze pyraminksy produkowane są z magnesami. Obecnie najlepsze modele oferują producenci: MoYu (wcześniej wspomniany Magnetic Pyraminx), YuXin (HuangLong, Little Magic), X-Man Design (Bell v1, Bell v2).
Kostka pyraminx “polskim sportem narodowym”
W 2005 roku rekordzistą świata został Piotr Kózka. Następnie Grzegorz Łuczyna. Później dołączył do nich Tomasz Kiedrowicz. Trzech Polaków było najlepszych na świecie, a rekord świata nieustannie należał do reprezentanta Polski do 2008 roku, kiedy wyprzedził ich Yohei Oka, który wymyślił własną metodę - tak samo jak Polacy, którzy wymyślili Polish V oraz jej wariant: Polish flip - metody uznawane za jedne z najlepszych do dziś. Po kilku latach przerwy (w czasie której Polacy i tak zajmowali wysokie miejsca w rankingach) rekordzistą został Rafał Waryszak. Następnie swoje pierwsze WR-y pobili: Tymon Kolasiński oraz Dominik Górny, których rekordy (odpowiednio: w średniej i w pojedynczym ułożeniu) utrzymują się do dziś. W tej chwili rekordy to: 0,91 w singlu, 1,83 w średniej. Wszyscy speedcuberzy z czasem poniżej sekundy reprezentują Polskę - 5 Polaków zajmuje miejsca 1-6 światowego rankingu.