Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Blog wpisy
Pyraminx
Pyraminx

Pyraminx? Co to za kostka i skąd się wzięła? 

Pyraminx - jest to kostka w kształcie czworościanu foremnego. Kostka, jak sama nazwa geometryczna mówi, posiada cztery ścianki, co wiąże się z liczbą czterech kolorów umieszczonych na niej.

Historię tej układanki zapoczątkował w 1981 roku niemiecki pasjonat Uwe Meffert. Jest on również twórcą innych układanek takich jak Megaminx czy Skewb. Sama kostka w sobie nie jest na tyle skomplikowana, by osoba dłużej bawiąca się nią, nie ułożyła jej. Kostka posiada 4 warstwy obrotu, 6 krawędzi oraz 4 tipy, co daje nam łączną ilość 933,120 kombinacji możliwych do jej pomieszania. Dla porównania klasyczna kostka Rubika posiada tych kombinacji ponad 43 tryliony.

Na początku kostkę układano metodą LBL (Layer by layer - warstwa po warstwie), która jest również jedną z głównych metod dzisiejszych czasów. Układano pierwszą ściankę kostki, a następnie, jeżeli układanka nie została skompletowana, zostawał jeden z pięciu algorytmów do wykonania.

Z biegiem czasu aż do dziś powstało kilka dodatkowych metod na kostkę, które dzielą się na: układanie ścianki lub niepełnej ścianki, po czym wykonanie jednego algorytmu lub na ułożenie całej ścianki obrotu, tak zwanego vertexa, po czym użycie jednego algorytmu potrzebnego do ułożenia kostki. Jak widać zasada układania jest dość prosta, a na kostce liczy się czas reakcji, szybkość oraz dobra intuicja.

Kiedyś kostek pyraminx nie produkowało aż tyle dobrych firm; kostki były mniej niż przeciętne, co za tym idzie - wyniki były nieco zaniżane poprzez jakość kostki. Na przestrzeni ostatnich trzech lat, głównie dzięki firmom MoYu oraz MoFangGe, nastała mała rewolucja w świecie pyraminxerów. Firmy te wypuściły na rynek kostki o zdecydowanie lepszej jakości - lepsze ścinanie zakrętów czy mniejszy opór kuleczek stabilizacyjnych. Z wyników sześciosekundowych, które w Polsce jak i przeważnie na świecie, wystarczały do zdobycia podium, poziom układania drastycznie wzrósł na tyle, że średnie wyniki poniżej trzech sekund stały się kompletną normą.

Aktualnie mistrzem świata jest Drew Brads, który zdobył ten tytuł w 2017 roku uzyskując średnią 2.04, czyli ustanawiając nowy rekord świata! Szybko, nieprawda? Ciekawe kiedy doczekamy się wyniku poniżej 2 sekund...

Infolinia:

Telefon: 605 348 501

Email: sklep@netcube.com.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl