Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Blog wpisy
Układanie kostki Rubika metodą LBL i Fridrich
Układanie kostki Rubika metodą LBL i Fridrich

Układanie kostki Rubika metodą LBL i metodą Fridrich 

Aby ułożyć kostkę Rubika zwykle potrzebujemy algorytmów. Ich na kostce jest bardzo dużo, ale które są najlepsze? W zasadzie powinniśmy sobie zadać pytanie, który zbiór algorytmów będzie najlepszy? Obecnie największą popularnością cieszą się metody LBL oraz Fridrich.

Metod na kostkę Rubika jest sporo; istnieją takie metody jak Roux, ZB, Petrus Block czy ostatnio opatentowana metoda Mehta, która ma przejść do historii jako najlepsza metoda do kostki 3x3x3, lecz jak na ten moment na “rynku” królują dwie metody - LBL oraz Fridrich. A dokładniej mówiąc to LBL algorytmy i Fridrich algorytmy, która również dzieli się na podmetodę jaką jest fridrich uproszczony

Na czym polegają metody LBL i Fridrich?

LBL to zbiór algorytmów, który opiera się na ich małej liczbie, przez co jest dedykowany dla osób początkujących. LBL, czyli Layer By Layer, tłumacząc: Warstwa Po Warstwie, dzięki małej liczbie algorytmów, jest możliwa do nauczenia się w dzień lub dwa dni z wykorzystaniem pamięci mięśniowej jak i wzrokowej. 

Natomiast metoda, którą opatentowała Jessica Fridrich, jest zdecydowanie bardziej rozbudowana i ma o wiele więcej algorytmów jak i wariacji, więc nauczenie się podstawowej wersji zwykle z kilkoma treningami w tygodniu zajmuje kilka miesięcy. Dlatego też powstała podmetoda zwana Fridrichem uproszczony, która ogranicza liczbę algorytmów do absolutnie potrzebnego minimum. Każdy nieco inaczej je traktuje, ale zwykle nauczenie się uproszczonego Fridricha zajmuje od kilku dni do miesiąca. 

Wyniki osiągane dzięki algorytmom LBL i Fridrich

Jeśli chodzi o wyniki jakie możemy osiągnąć obiema metodami to zdecydowanie lepiej plasuje się Fridrich. Obecnie jest praktycznie bezkonkurencyjny i 99% topowych zawodników układa właśnie tą metodą (pozostali to głównie metoda Roux). Układanie metodą LBL zwykle pozwoli nam komfortowo dojść do czasów 25 sekund, ale potem będzie coraz trudniejszy progres. 

Metodą Fridrich możemy natomiast dojść spokojnie do czasów poniżej 10 sekund, a potem wprowadzić kilka wariacji i układać nawet w okolicach 5 sekund! Zaś fridrich uproszczony pozwoli nam na czasy pomiędzy tymi wynikami, czyli poniżej 20 sekund, ale poniżej 10 sekund już nam będzie bardzo ciężko zejść z czasami, więc wtedy będziemy zmuszeni do nauczenia się pełnej metody Fridrich. 

Gdzie znaleźć wszystkie te algorytmy? Intuicja podpowiada nam zapewne wygooglowanie frazy: kostka rubika lbl, aby coś na ten temat znaleźć i tutaj nas intuicja nie zawiedzie. Jakie są inne źródła pozyskania algorytmów opisujemy w innym wpisie na naszym blogu. 

Ilu metod układania kostki Rubika warto się uczyć?

Zapewne pojawi nam się też pytanie, czy nie lepiej nauczyć się wszystkich metod i umieć dokładnie wszystko? To jest błędne myślenie. Jak układamy kostkę to zdecydowanie lepiej jest ograniczyć się do układania jedną metodą, by się nie pogubić. Oczywiście możemy wprowadzać modyfikacje metod, ich połączenia, wdrażać dany element z innej metody, głównie to będzie algorytm, ale nie będzie to bezpośrednie układanie dwiema metodami jednocześnie. 

Możemy to porównać do jazdy motocyklem i samochodem - przepisy drogowe prawie takie same, ale pojazd inny. Także na kostce można jednorazowo skorzystać z algorytmu, który pochodzi z innej metody niż nasza metoda główna, ale układania dwiema metodami na raz nie jest za bardzo możliwe. Wiadomo, algorytmy w tych metodach nieco się powtarzają, ale sama idea układania się różni. 

Jak układać kostkę rubika metodą LBL?

W metodzie LBL układamy najpierw krzyż, potem poprawiamy krzyż, by był prawidłowy (aby krawędzie były dopasowane do odpowiednich centrów). Następnie kończymy układanie pierwszej warstwy poprzez dołożenie narożników. Wtedy uzyskamy pierwszą warstwę i musimy zająć się drugą warstwą. Etap ten układamy poprzez dołożenie 4 brakujących krawędzi. Następnie musimy zająć się ostatnią, trzecią warstwą i po ułożeniu krzyża oraz wykonaniu kilku algorytmów nasza kostka się ułoży. 

Jak układać kostkę Rubika wg algorytmu Fridrich?

Natomiast metoda Fridrich jest określana mianem CFOP - Center F2L, OLL, PLL, w skrócie jest to ułożenie krzyża, dołożenie do niego jednocześnie brakujących elementów pierwszej jak i drugiej warstwy. Potem robimy orientację ostatniej warstwy, a kończący element to permutacja tejże zorientowanej warstwy, dzięki czemu nasza kostka się ułoży. Już z samego założenia możemy wywnioskować,. że będzie to trudniejsza do nauki metoda jak i będzie wymagała więcej czasu, by ją całą opanować. 

Algorytmy LBL i Fridrich - podsumowanie

Podsumowując, jeśli chcesz nauczyć się układać kostkę Rubika polecamy zacząć od metody LBL, a tuż po jej opanowaniu zainteresować się metodą Fridrich. Im szybsza nauka metody Fridrich, tym lepiej, ale odradzamy wejścia na głęboką wodą, czyli startu od LBL, bo może to nas tylko odstraszyć, a nasza próba nauki układania kostki Rubika może nie zakończyć się powodzeniem.

Infolinia:

Telefon: 605 348 501

Email: sklep@netcube.com.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl