Opcje przeglądania
Kategorie
Dostępność
Nowość
Promocja

Megaminx - kostka 12-ścienna!

Megaminx jest najpopularniejszym przedstawicielem kostek 12-ściennych. Wywodzi się z grupy kostek Minx i jest doskonałą odskocznią od tradycyjnych modeli tych układanek. Podstawą Megaminx są pentagony. W naszym sklepie internetowym znajdziecie różne podziały poszczególnych ścian oraz różne ich kolory. Kształtem, wydaje się być dużo trudniejsza niż kostki 3x3, jednak paradoksalnie można ją ułożyć dużo prościej. Doświadczony speedcuber nie będzie miał najmniejszego problemu z ułożeniem kostki Megaminx ponieważ w przy jej układaniu stosuje się podstawowe algorytmy.

Kostki Megaminx dostępne w naszym sklepie:

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Megaminx jest nietypową kostką wśród konkurencji rozgrywanych na oficjalnych zawodach - ma aż 12 ścian, 20 narożników, 30 krawędzi i 132 naklejki (dla porównania: sześcienna kostka 5x5x5 ma 150 naklejek). To sprawia, że ułożenie megaminksa zajmuje więcej czasu niż kostki 4x4, ale jednocześnie nie jest trudnym zadaniem, dzięki czemu będzie dobrym wyborem dla początkujących speedcuberów, którzy chcą układać na czas kostkę większą od standardowych (na początku ułożenia zajmują kilka minut).

Kostka megaminx - większa kostka 3x3

Najbardziej charakterystyczną cechą megaminksa jest jego kształt - dwunastościan foremny. Jednak przy układaniu przydaje się inna bardzo ważna cecha: na jednej krawędzi układanki znajdują się 3 elementy - 2 narożniki i 1 krawędź. To znaczy, że układ na jednej krawędzi jest dokładnie taki sam jak w sześciennej kostce 3x3. I rzeczywiście ten fakt bardzo przydaje się przy układaniu, które jest bardzo podobne do układania kostki Rubika. Wystarczy pamiętać, że na początku należy ułożyć 5 zamiast 4 ramion “krzyża” (który nazywany jest gwiazdką w przypadku kostki megaminx), później 5 narożników i 5 krawędzi pierwszej i drugiej warstwy. Następnie w ten sam sposób układać kolejne elementy. Po pewnym czasie do ułożenia powinna zostać tylko ostatnia warstwa. Do ukończenia ułożenia należy znać kilka algorytmów, chociaż można wśród nich znaleźć algi znane z metod do kostki 3x3.

Megaminx na poziomie zaawansowanym

Kostka megaminx jest wyjątkowa - ułożenie początkującego jest bardzo podobne do ułożenia najlepszych zawodników, a jednak zajmuje kilka, a nawet kilkanaście razy więcej czasu. Juan Pablo Huanqui jest aktualnym rekordzistą i mistrzem świata. Jego rekordy to: 27,22 s w pojedynczym ułożeniu, 30,39 s w ao5 (średniej arytmetycznej z 3 "środkowych " ułożeń - po odrzuceniu najgorszego i najlepszego z 5 wyników uzyskanych przez zawodnika w jednej rundzie - jest to standardowy format wykorzystywany na zawodach speedcubingowych). Można pomyśleć, że tak dobre czasy są zasługą świetnej metody, ale tak nie jest - w kostce megaminx kluczowy jest look ahead - umiejętność szybkiego szukania elementów i planowania kolejnych ruchów w czasie wykonywania poprzedniego etapu. Oczywiście do tego dochodzi znajomość algorytmów i np. redukcja rotacji podczas ułożenia.

Kto układa kostkę megaminx?

W speedcubingowych rankingach można zaobserwować pewne prawidłowości: w pyraminksie najlepsi są Polacy, w 3x3 bez patrzenia - Amerykanie, a podczas ostatnich mistrzostw świata całe podium w clocku składało się z Chińczyków. Tymczasem pierwsze miejsce w rankingu średnich kostki megaminx zajmuje Peruwiańczyk, drugie Koreanka, trzecie Amerykanin, a czwarte Fin - reprezentanci czterech różnych kontynentów. Na dalszych miejscach widać przewagę Amerykanów i Chińczyków, jednak jest to normalne, biorąc pod uwagę liczbę speedcuberów pochodzących z tych państw. Ponadto w pierwszej dziesiątce rankingu plasują się aż dwie kobiety - we wszystkich innych konkurencjach na tak dobrym poziomie jest co najmniej 9 mężczyzn (co odpowiada proporcji speedcuberów do speedcuberek). Jedną z najlepszych kobiet w rankingu jest Magdalena Pabisz, która jest też najlepszą kobietą w rankingu pojedynczych ułożeń 2x2x2.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Infolinia:

Telefon: 605 348 501

Email: sklep@netcube.com.pl

Producenci
więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl