Tam, gdzie liczy się kształt - kostka Mirror
Kostki Mirror w odróżnieniu od tradycyjnych kostek do układania charakteryzują się tym, że podczas ich układania uwagę przywiązuje się do kształtu a nie do kolorów. Jest to świetna odmiana dla wprawionych speedcuberów, którym znudziła się już tradycyjna bryła. Kostka Mirror jest jednobarwna - najczęściej srebrna lub złota. Po rozłożeniu kostka staje się nieregularną bryłą, a cała zabawa polega na tym, żeby ponownie złożyć sześcian. Jeśli szukasz odmiany, to Mirror jest dla Ciebie idealną propozycją! Kostki dostępne w naszym sklepie internetowym.
Kostki Mirror w naszym sklepie:
Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.
Mirror blocks (kostka mirror) to jedna z najprostszych i najbardziej znanych modyfikacji kostki 3x3. Powstała przez zmianę rozmiaru kształtów elementów. Każda ze ścian jest oddalona od środka kostki o różne odległości. Przy tym ułożona kostka ma kształt sześcianu - naprzeciwko najbardziej wysuniętej ściany znajduje się ściana położona najbliżej centra. Jednak po wykonaniu pierwszego ruchu kostka przestaje mieć sześcienny kształt. Po pomieszaniu już zupełnie nie przypomina sześcianu.
Czym nazywamy modyfikację?
Żeby zrozumieć działanie kostki mirror, należy dowiedzieć się, czym jest modyfikacja kostki (w tym przypadku: kostki 3x3). Modyfikacją nazywamy układankę, która powstała poprzez zmianę pewnej własności standardowej kostki. Np. Fisher cube (nazwa pochodzi od nazwiska jej twórcy) powstała poprzez “obrót elementów” wokół pionowej osi o 45 stopni. Dlatego krawędzie są na miejscu rogów, rogi na miejscu krawędzi, a przerwy między elementami są “ukośne”. Natomiast barrel cube (wersja 5-kolorowa) to kostka z zaokrąglonymi elementami, które w dodatku zostały inaczej pokolorowane - każda warstwa ma swój kolor. Niektóre modyfikacje zmieniają tak mało, że w ich przypadku nie mówi się o powstaniu nowej kostki. Np. Florian mod polega na zwiększeniu przerwy między elementami. Modyfikacją jest też magnetyzacja kostki.
Wpływ modyfikacji na układanie
Modyfikacje, które rzeczywiście zmieniają coś w poruszaniu się kostki i w kształcie lub rozmieszczeniu elementów, układa się trochę inaczej od standardowych kostek. Najważniejszą zmianą jest możliwość wystąpienia parity (sytuacja, która nie może wystąpić na zwykłej układance). Do parity zaliczamy m.in. jedną obróconą krawędź (taka sytuacja występuje np. na kostce Fisher). Można to poprawić jednym niedługim algorytmem, ale samodzielne wymyślenie rozwiązania nie jest banalne. Natomiast w kostce mirror nie występuje żadne parity, dlatego warto ją kupić jako pierwszą modyfikację 3x3. Mirror jest prosty do układania pod względem wykorzystywanej metody, która jest dokładnie taka sama, jak w kostce Rubika. Problem w przypadku mirrora jest inny - trudno znaleźć odpowiedni element, przez co ułożenie zajmuje więcej czasu, łatwo popełnić więcej błędów.
Czym charakteryzuje się kostka mirror?
Największym problemem jest dopasowywanie elementów na kostce. Często można się tylko domyślać, która krawędź pasuje w dane miejsce, ponieważ wiele jest bardzo podobnych do siebie. Oczywiście najlepsi zawodnicy potrafią bezbłędnie rozpoznawać elementy za pierwszym razem, ale było to możliwe dzięki solidnemu treningowi. Kostka mirror może zostać zmodyfikowana poprzez dodanie kolorowych naklejek, co bardzo ułatwi ułożenie, jednak cel jest inny - nowa kostka ma stanowić nowe wyzwanie. Z tego powodu jest tak popularna, mimo że nie występuje na oficjalnych zawodach. Ciekawy jest fakt, że wszystkie elementy można odróżnić wyłącznie na podstawie ich kształtu, dzięki czemu można ją układać bez patrzenia (i bez zapamiętywania). Teoretycznie mogą ją układać też osoby niewidome, jednak w praktyce jest to dla nich bardzo trudne.