Kategorie
Producent
Dostępność
Cena
-
od
do
Jak dzisiaj wyglądają przerwy międzylekcyjne, czym zajmują się młodzież w czasie wolnym - każdy z nas wie. Telefon i komputer to zabawki, które całkowicie absorbują uwagę młodych ludzi. Aż trudno sobie wyobrazić, że w czasach przed powszechną cyfryzacją istniały zabawki, które były tak popularne jak "komórka". Taka np. kostka logiczna. W latach osiemdziesiątych XX w. szturmem zawojowała szkolne korytarze. Nie było dziecka, które by nie miało w rękach tego cudeńka, a i wśród dorosłych cieszyła się dużą popularnością.
Czym są kostki logiczne?
To kostka logiczna składająca się zazwyczaj z 26 kolorowych sześcianów i przegubu w środku, który umożliwia obrót wokół osi prostopadłej do danej warstwy zewnętrznych warstw kostki. Zabawa polega na ułożeniu kostki w taki sposób, by każda ścianka składała się z kwadratów w jednym kolorze. Nie jest to takie proste, chociaż nie dla wszystkich, bo rekord w układaniu wynosi 4, 69 s., ale samemu wynalazcy zajęło to już miesiąc. Twórcą kostki logicznej był Erno Rubik w 1974 r., a 2 lata później taka samą opatentował inżynier z Japonii. Obecnie na rynku istnieje wiele firm produkujących kostki logiczne, które prześcigają się w stworzeniu produktu idealnego, czyli takiego, który obraca się szybko i bez zarzutu. Jest to o tyle ważne, że współcześni koneserzy zabawki układają ją na czas. Sport nazywa się speedcubing i z amatorszczyzną nie ma nic wspólnego. Co roku organizowane są zawody światowej rangi.
Znane marki kostek logicznych dostępne w naszym sklepie!
Nasz sklep internetowy posiada w sprzedaż kostki logiczne uznanych marek: MoYu, Gans, MoFange, mf8 i może to ty, będziesz kolejnym rekordzistą?
Megaminx, redi, mirror, a może klasyczna kostka Rubika? Wszystkie znajdziesz w sklepie Netcube!
Kostki logiczne, rubika albo po prostu kostki czy układanki - te wszystkie określenia dotyczą ogromnej grupy łamigłówek, którymi można poruszać na różne sposoby, przestawiając określone elementy. Niektóre kostki są bardzo łatwe do ułożenia, np. ivy cube, floppy cube, ale też te mniej oczywiste nie wymagają znajomości żadnych algorytmów i można je stosunkowo szybko ułożyć samodzielnie - przykładami są: pyraminx, redi cube. Ci, którzy chcą zmierzyć się z ułożeniem trudniejszych układanek, spodoba się np. curvy copter plus albo kuboidy (kostki LxMxN, które nie są sześcianami). Dla osób, które chcą spojrzeć na znane im kostki z innej perspektywie, polecane są modyfikacje - układanki wyglądające inaczej od ich klasycznych wersji, które zwykle układa się takim samym sposobem (z małymi wyjątkami).
Kostki logiczne dla speedcuberów i nie tylko
Jednak największym zainteresowaniem cieszą się najprostsze układanki - sześcienne kostki logiczne w różnych rozmiarach oraz niektóre układanki o innych kształtach. Powód jest prosty - dzięki organizacji wielu zawodów w Polsce i na świecie kostki przestały być traktowane jako zabawka, a zaczęły - jako sprzęt sportowy. Z tego powodu już od wielu lat każdy producent chce wydać jak najlepiej poruszające się kostki, które odpowiadają potrzebom użytkowników o różnych preferencjach. Z tego powodu niektóre z nich mają magnesy o różnych właściwościach, są produkowane w różnych rozmiarach, mają systemy regulacji itd. O ile takie kostki logiczne należą do najbardziej profesjonalnych i najdroższych układanek do speedcubingu, wielu producentów oferuje także tzw. kostki budżetowe tworzone z myślą o początkujących speedcuberach, którzy nie mają dużych wymagań.
Krótki opis najpopularniejszych kostek logicznych
Najpopularniejsza jest klasyczna kostka rubika. Z dwóch powodów: ze względów historycznych - była to pierwsza masowo produkowana kostka. Po drugie jest “średnią” kostką - nie układa się jej za szybko ani za wolno, nie jest typowo nastawiona na algorytmy albo na intuicję, jest idealna do układania bez patrzenia i na najmniejszą liczbę ruchów. Często kupowane są też większe kostki sześcienne, które układa się kilka razy dłużej, a ich układanie polega na redukowaniu do stanu, w którym wygląda jak kostka 3x3. Natomiast 2x2 jest najmniejszą kostką układaną na zawodach, jej układania polega głównie na stosowaniu algorytmów, bardzo szybkim rozpoznawaniu sytuacji i przewidywaniu kolejnych ruchów - podobnie jak w pyraminksie i skewbie, które też są małymi, ale ciekawszymi kostkami. Megaminx układa się podobnie do 3x3, ale kilka razy dłużej - wyzwaniem jest szukanie elementów na tak dużej kostce.