Kostka 3x3x3 to najpopularniejsza układanka - mówi się, że w historii nie sprzedano więcej egzemplarzy żadnej innej “zabawki”. Oczywiście teraz trudno nazywać kostki 3x3 zabawkami, bo priorytetem producentów jest poprawa jakości kostek i przygotowanie ich do celów sportowych. Prawie każdy producent układanek ma w swojej ofercie kostki 3x3, ponieważ te kostki cieszą się największym zainteresowaniem. Kostka 3x3 może być układana na wiele sposobów - każda z nich wymaga zakupu innego modelu.

Kostki 3x3

MoYu MeiLong 3x3x3 color MoYu MeiLong 3x3x3 color
Producent: MoYu
Cena: 15,99 zł 19,99 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
QiYi Warrior S 3x3x3 color QiYi Warrior S 3x3x3 color
Cena: 16,99 zł 19,99 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
QiYi QiMeng Plus 3x3x3 9.0cm color QiYi QiMeng Plus 3x3x3 9.0cm color
Cena: 33,99 zł 39,99 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
  • nowość
QiYi MoFangGe 3x3x3 Mirror Gold QiYi MoFangGe 3x3x3 Mirror Gold
Cena: 23,99 zł 25,99 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja

Układanie na czas i jedną ręką

Na oficjalnych zawodach aż 5 konkurencji dotyczy klasycznej kostki rubika 3x3. Konkurencją główną na większości z nich jest zwykłe układanie kostki 3x3x3 na czas, w którym liczą się 2 czynniki: liczba ruchów oraz szybkość ich wykonywania. W tej konkurencji dominują 2 metody układania, chociaż powstają kolejne wraz z różnymi wariantami. Ważna jest znajomość algorytmów oraz umiejętność szybkiego wymyślania rozwiązania w danej sytuacji. Podobną konkurencją do 3x3x3 jest układanie kostki jedną ręką. Tutaj bardzo istotny jest sprzęt - zawodnicy często preferują kostki luźne lub mniejszych rozmiarów. Wykonywanie ruchów jedną ręką jest trudniejsze, więc speedcuberzy zajmujący się tą konkurencją starają się wykonywać ruchy tylko niektórymi ścianami i warstwami. Różnicą jest też styl układania - w tzw. OH można więcej przewidzieć pomiędzy ruchami, dzięki czemu ułożenia stają się bardziej efektywne.

Układanie kostki rubika 3x3 bez patrzenia

Dla początkujących ułożenia bez patrzenia wyglądają bardzo efektownie. Jednak w speedcubingu tzw. blind jest osobną konkurencją, która nie jest aż taka trudna – wystarczy nauczyć się pewnych prostych technik pamięciowych i dokładnie zapamiętywać bez pośpiechu. W czasie ułożenia mierzony jest zarówno czas zapamiętywania, jak i układania. Blind to nie wszystko - jest jeszcze multi blind - układanie wielu kostek bez patrzenia. Konkurencja ta polega na zapamiętaniu nawet kilkudziesięciu kostek, zasłonięciu oczu i ułożeniu ich wszystkich w czasie 60 minut. Okazuje się, że jedna kostka 3x3x3 bez patrzenia to nic w porównaniu do rekordu świata - 59 ułożonych kostek. Ze względu na konieczność wykonywania dokładnych ruchów część blinderów woli układać na bardziej stabilnych i wolniejszych kostkach. W multi blindzie zwykle wykorzystuje się wiele kostek tego samego modelu, zwykle budżetowego.

Układanie kostki rubika 3x3x3 - najmniejsza liczba ruchów

Ostatnia i najmniej popularna konkurencja nie polega na szybkim układaniu. Zadaniem zawodnika podczas oficjalnej, godzinnej próby jest napisanie jak najkrótszego rozwiązania, zapisując poszczególne ruchy w odpowiedniej notacji. Metody są bardzo różne, a niektórzy zawodnicy w ciągu godziny układają kilkoma z nich. Do tzw. FM nie jest potrzebny dobry sprzęt, ale z drugiej strony dobra kostka 3x3x3 przydaje się szczególnie przy mieszaniu. Poza wspomnianymi konkurencjami kostka rubika 3x3 doczekała się innych sposobów rywalizacji: mieszanie na czas, TPS challenge (mierzenie liczby ruchów na sekundę), mieszanie w taki sposób, żeby na kostce był taki sam układ kolorów, jak na innej kostce, na której nie można wykonać żadnego ruchu. Kiedyś na zawodach rozgrywano także szóstą oficjalną konkurencję - układanie stopami - jednak została ona usunięta z różnych względów.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Infolinia:

Telefon: 605 348 501

Email: sklep@netcube.com.pl

Producenci
więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl