Według World Cube Association kostka rubika 2x2 jest drugą najpopularniejszą układanką wśród speedcuberów (pierwsze miejsce zajmuje 3x3x3). Nie bez powodu - obie kostki wynalazła ta sama osoba, a pierwsza opisana metoda do ułożenia 3x3 polegała na ułożeniu rogów, a następnie krawędzi. Ponieważ kostka 2x2 nie ma ani centrów, ani krawędzi, już pierwszy etap tej metody wystarczył do jej ułożenia. Do dziś na oficjalnych zawodach tę niewielką kostkę ułożyło około 100 tysięcy zawodników.

Kostki 2x2

MoYu RS2M Evolution 2x2x2 Magnetic color MoYu RS2M Evolution 2x2x2 Magnetic color
Producent: MoYu
Cena: 47,99 zł
zobacz więcej
  • nowość
MoYu MeiLong zestaw 2x2x2 + 3x3x3 color MoYu MeiLong zestaw 2x2x2 + 3x3x3 color
Producent: MoYu
Cena: 34,99 zł 42,99 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
  • nowość
MoYu WeiPo WRS M 2x2x2 color MoYu WeiPo WRS M 2x2x2 color
Producent: MoYu
Cena: 89,99 zł
zobacz więcej
  • nowość
MoYu MeiLong 2x2x2 Magnetic color MoYu MeiLong 2x2x2 Magnetic color
Producent: MoYu
Cena: 39,99 zł
szt.
zobacz więcej
  • nowość
MoYu MeiLong zestaw kostek 2x2 3x3 4x4 5x5 color MoYu MeiLong zestaw kostek 2x2 3x3 4x4 5x5 color
Producent: MoYu
Cena: 89,99 zł 109,99 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
YuXin Little Magic 2x2x2 v2 Magnetic color YuXin Little Magic 2x2x2 v2 Magnetic color
Producent: YuXin
Cena: 37,99 zł
zobacz więcej
  • nowość

Układanie kostki rubika 2x2

Kostka rubika 2x2 jest kostką prostą do ułożenia. Istnieją specjalne metody do jej układania, ale można po prostu zastosować podstawową technikę do układania klasycznej kostki rubika z pominięciem etapów układających elementy, które nie wystąpują na jej mniejszej wersji. Można powiedzieć, że kostka 2x2 to uproszczona wersja 3x3. Bardziej zaawansowane metody najczęściej polegają na ułożeniu pierwszej warstwy lub samej ściany, a następnie dokończeniu układania jednym algorytmem. Niektórzy zawodnicy idą o krok dalej i w pierwszym etapie układają tylko 3 elementy - algorytmy przez nich wykorzystywane układają aż 5 rogów czyli ponad połowę wszystkich elementów na kostce. Liczba tych “algów” sięga kilkuset. Warto dodać, że, ze względu na brak krawędzi i centrów, wszystkie z nich zawierają ruchy wyłącznie 3 ścianami: prawą, górną i przednią.

Kostka 2x2 na najwyższym poziomie

Algorytmy to nie wszystko. Niektórzy nawet rezygnują z nauki wielu z nich (znają tylko kilkadziesiąt czyli tyle, ile najlepsi speedcuberzy potrafią się nauczyć nawet w ciągu jednego dnia). Ważniejsza jest umiejętność przewidywania całego ułożenia. Przed ułożeniem, w czasie preinspekcji, zawodnik planuje swoje pierwsze ruchy, następnie algorytm, którego użyje, a później ostatni ruch. Cały ten proces początkującemu zajmuje wiele sekund i wymaga treningu - zwykli speedcuberzy nie potrafią przewidzieć połowy ułożenia w ciągu 15 sekund. Natomiast profesjonaliści umieją to zrobić nawet trzykrotnie w preinspekcji i wybrać najlepszą z 3 opcji. Ważne jest to, że przy tak szybkich ułożeniach nie ma czasu na zrobienie nawet najmniejszego błędu, dlatego ruchy należy wykonywać bardzo precyzyjnie. Pojedyncze zacięcie się w czasie ułożenia kostki 2x2 może spowodować np. utratę awansu do finału zawodów.

Rekordziści i sprzęt, na którym układają

Można stwierdzić, że najlepszym zawodnikiem w konkurencji 2x2x2 jest Zayn Khanani. Ten Amerykanin nie tylko jest aktualnym rekordzistą świata w średniej z czasem 1,13, ale też jako pierwszemu udało mu się uzyskać 2 (a nawet 3!) wyniki poniżej 1,30. W dodatku miał realną szansę na ustanowienie rekordu świata lepszego od sekundy - niestety nie wykorzystał okazji, prawdopodobnie ze względu na stres. Natomiast rekord świata w pojedynczym ułożeniu już od 5 lat utrzymuje Maciej Czapiewski z wynikiem 0,49 – otrzymał on najprostszy możliwy scramble i wykorzystał go najlepiej ze wszystkich zawodników, którzy mieli taką szansę. Już kilkunastu osobom udało się to zrobić w czasie poniżej 0,6. Maciej układał na kostce DaYan 2x2 50mm (która sprawdzała się w 2016 roku, ale raczej nie w erze kostek magnetycznych), a Zayn - na Cosmic Valk 2 M, która jest obecnie jedną z najlepszych dwójek na rynku.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Infolinia:

Telefon: 605 348 501

Email: sklep@netcube.com.pl

Producenci
więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl