Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Blog wpisy
Rozwiń swoją kreatywność z kostką Rubika
Rozwiń swoją kreatywność z kostką Rubika

Rozwiń swoją kreatywność z kostką Rubika 

Nie od dziś wiadomo, że kostka Rubika pobudza nasze szare komórki i zwiększa wyobraźnię. Wiele osób uważa też, że każdy kto układa kostkę Rubika musi być dobry z matematyki, lecz...nie zawsze ma to przełożenie w rzeczywistości. Tak naprawdę jak ktoś zapyta się doświadczonego speedcubera o zalety układania kostki Rubika to na pewno nie będzie to matematyka. Co zatem rozwija pasja, jaką jest speedcubing? 

Przede wszystkim kostka Rubika ćwiczy naszą wyobraźnię przestrzenną. Cecha ta jest spotykana głównie u architektów czy projektantów, ale również i w innych, specjalistycznych zawodach. Również kostka Rubika pobudza dobrze pamięć mięśniową i tak naprawdę topowi układacze nie zastanawiają się zbyt długo nad algorytmem, bo kolokwialnie rzecz ujmując, wszystko pamiętają ich ręce. Tak samo można to porównać do prowadzenia samochodu lub pisania. 

Przy prowadzeniu pojazdu nabieramy sporo nawyków, gdzie po jakimś czasie wprawy, mamy sporo zapamiętanych czynności właśnie dzięki pamięci mięśniowej. Przy pisaniu również nie zastanawiamy się zbyt długo jak napisać dane słowo lub wyrażenie, a robimy to automatycznie. Za takie rzeczy odpowiada pamięć mięśniowa i to głównie ona jest odpowiedzialna u speedcuberów za ułożenie kostki i zapamiętanie danych sekwencji, algorytmów. Oczywiście z układaniem kostki Rubika zrodziło się wiele mitów, jak na przykład ten z matematyką, które należy też potwierdzić lub zanegować. 

Kostka Rubika a rozwój kreatywności

W tym przypadku sporo osób mówi, że kostka Rubika nie działa w żaden sposób na kreatywność, ponieważ układa się tymi samymi schematami i nie ma większej możliwości rozwoju. Jest to oczywiście błędne stwierdzenie. 

Przede wszystkim kostka prawie zawsze jest pomieszana inaczej. Mamy na kostce 43 tryliony kombinacji, które możemy rozwiązać na wiele sposobów. Najczęściej też pierwsze etapy układania są bardzo intuicyjne i tutaj właśnie trzeba wykazać się kreatywnością oraz pomysłowością, aby ułożenie było jak najlepsze - najszybsze. 

Poza tym kostka Rubika to wiele różnych algorytmów jak i sposobów ich wykonywania, zatem każdy myśli na kostce inaczej. A dokładniej w taki sposób, na jaki pozwala mu jego kreatywność oraz wyobraźnia. I tutaj przejść można do drugiego mitu, który jest powielany wśród ludzi, którzy tylko częścią zaczerpnęli speedcubingu. 

Kostka Rubika a logiczne myślenie

Przy takim stwierdzeniu podpisują się najczęściej osoby, które nauczyły się układać, udało im się kilka razy ułożyć za pomocą zdobytych algorytmów, a następnie odłożyły kostkę na półkę. Osoby te mają prawo tak twierdzić, ponieważ przy procesie samej nauki rzeczywiście trzeba nauczyć się podanych schematów, lecz idąc dalej, by polepszyć swoje wyniki, należy dobrze się zastanowić nad samym ułożeniem oraz dobrze je zaplanować. Na pewno wspiera to mocno myślenie logiczne, a przede wszystkim myślenie nieszablonowe. 

Zatem jeśli zastanawiasz się jakie umiejętności wyrobi u Ciebie układanie kostki Rubika, to na pewno będzie to: wyobraźnia przestrzenna, pamięć mięśniowa, kreatywność, logiczne myślenie oraz nieszablonowe myślenie. Każdemu dziecku w fazie rozwoju przydają się takie umiejętności, ale też i osobom starszym, by móc wspierać wszystkie swoje codzienne czynności.

Infolinia:

Telefon: 605 348 501

Email: sklep@netcube.com.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl