Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Blog wpisy
Algorytmy do układania kostki Rubika
Algorytmy do układania kostki Rubika

Najpopularniejsze algorytmy do układania kostki Rubika

Do ułożenia kostki Rubika, nie tylko 3x3, zwykle są nam potrzebne algorytmy. Algorytm jest to dana sekwencja ruchów, którą musimy wykonać przy danej sytuacji, którą otrzymaliśmy na kostce. Algorytmy dają znaczną przewagę i sprawiają, że kostkę układamy danymi schematami, które zdecydowanie nie są złe. 

Sporo osób początkujących uważa, że kostkę powinno się próbować ułożyć logicznie, bez żadnej pomocy, ale w zasadzie po kilku udanych próbach ułożenia kostki jedynie na przysłowiową logikę, zauważamy pewne schematy, profesjonalnie mówiąc właśnie algorytmy, których uczymy się na pamięć i przyswajamy pamięcią mięśniową. Zatem, algorytmy to w zasadzie zbiór ruchów, które ktoś już za nas wymyślił i nam ułatwił dojście do celu, jakim jest ułożenie kostki Rubika. 

Gdzie można znaleźć algorytmy do układania kostek?

Skąd wziąć takie algorytmy? Najczęściej są to poradniki wideo, poradniki internetowe lub dołączone do kostek albo zamówienia instrukcje. Zdecydowanie najczęstszym wyborem i też najlepszym wyborem jest poradnik wideo, który znajdziemy chociażby na YouTube wpisując: kostka rubika algorytmy lub, jeśli ktoś chce się nauczyć układać klasycznej kostki Rubika, wpisze: kostka rubika 3x3 algorytmy. 

Jednakże, takie poradniki należy też sprawdzić, czy pochodzą od zaufanej osoby. Najlepszą praktyką jest wygooglowanie osoby z imienia i nazwiska i sprawdzić jej dotychczasowe osiągi lub czym zajmuje się w dziedzinie speedcubingu, ponieważ niektóre poradniki pomimo na początku odstraszającej jakości wideo, są zdecydowanie lepsze merytorycznie od tych prawie najpopularniejszych, w których nie mamy opisanych wyjątkowych przypadków, czyli w zasadzie problemów, jakie napotkamy na kostce. 

Niestety gdy taki problem napotkamy, to próbujemy szukać rozwiązania w innych poradnikach, a gdy znajdziemy jego rozwiązanie, okazuje się, że uczący z innego filmiku układa nieco inną metodą, inaczej coś tłumaczy i nie do końca jesteśmy w stanie zrozumieć wyjaśnienie problemu. 

Książki, zajęcia speedcubingu czy internetowe poradniki?

Jeśli chodzi o każde źródło algorytmów kostki Rubika, to nauczy nas na 99% jej układania, lecz często są to nieefektywne metody albo po prostu zajmie nam to więcej czasu. Zdecydowanie najczęstszym takim źródłem są książki. I może się to okazać dziwne, co właśnie Państwo przeczytali, ale niestety na rynku nie ma na tyle dobrej książki z algorytmami do kostki Rubika, pod którymi podpisaliby się mistrzowie czy szkoły speedcuberów

Owszem, mamy tam ładne obrazki, historię kostki i ten magiczny nagłówek: algorytmy kostka Rubika 3x3, ale niestety algorytmy nie będą zbyt dobrze przystosowane do szybkiej nauki jak i do samego szybkiego układania. Oczywiście nauczymy się układać, ale tylko po to, by ułożyć kostkę kilka razy i jeśli ktoś tylko dlatego chce się nauczyć układania kostki Rubika, to będzie to dobry wybór, ale zwykle po nauczeniu się całości chcemy to układanie nieco przyspieszyć, a wtedy może pojawić się problem, by nauczonymi algorytmami poprawić nasze wyniki. 

Wspomnieliśmy również o szkołach speedcuberów i mistrzach, a to również jest źródło pozyskania algorytmów. I obecnie chyba jedno z najlepszych. W szkołach czy na prywatnych zajęciach z najlepszymi w formie korepetycji, jesteśmy w stanie nauczyć się jak najlepszych algorytmów, zebranych doświadczeniem innych osób. Takie osoby algorytmy kostki Rubika znają doskonale na pamięć oraz wiedzą, za co dokładnie odpowiadają i powiedzą, czy jest sens się ich uczyć, czy może to się nigdy nie przyda na dłuższą metę. 

Plusem szkoły  speedcuberów jest poznanie innych osób interesujących się kostką Rubika, zaś korepetycje/treningi z kostki z mistrzami lub profesjonalnymi zawodnikami będą nieco efektywniejsze z uwagi na prywatne zajęcia, w pojedynkę, z pełnym skupieniem prowadzącego na jednej osobie. 

Wypadałoby się jeszcze odnieść do poradników internetowych jak i samych instrukcji dołączanych z kostkami. Poradniki internetowe zdecydowanie są lepiej przygotowane niż książki, bo również mamy dostęp do materiałów od osób z zagranicy, które przygotują ładną oprawę strony jak i dobrze nam wytłumaczą każdy przypadek, który z reguły będzie podlinkowany, więc do każdej sytuacji będziemy mieli szybki odnośnik i będzie nam się przyjemnie uczyło. 

Algorytmy do układania dołączane do kostki Rubika

Jeżeli zaś chodzi o instrukcje dołączane do opakowania z kostkami, to zwykle nikt nie ma o nich najlepszego zdania, bo są po prostu ograniczone rozmiarem. Autor takiego poradnika musi zebrać jak najwięcej informacji na małej przestrzeni i często wyjątki nie są poruszone lub same algorytmy nie są najlepsze albo co gorsze, cała instrukcja nie jest po polsku, a często też jest po chińsku. 

Także tak jak było to już wspomniane, każdy poradnik z algorytmami do kostki Rubika powinien Was nauczyć układania, ale nie zawsze te algorytmy są przystosowane do szybkiego kręcenia lub nie będą do końca zrozumiałe czy ładnie przedstawione. Osobiście polecamy na pewno na pierwszą naukę kostki nie używać algorytmów dołączonych z kostkami czy algorytmów zawartych w książkach, które są przystosowane jednak do zwykłego ułożenia kostki i nic poza tym.

Infolinia:

Telefon: 605 348 501

Email: sklep@netcube.com.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl