Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Blog wpisy
Kostka Rubika
Klasyczna kostka Rubika 3x3x3

Kostka Rubika - co to tak naprawdę jest? 

Kostka Rubika - jest to układanka sześcienna 3x3x3, co oznacza, że na każdej płaszczyźnie mamy do czynienia z trzema poruszającymi się warstwami. Z racji tego, że jest to sześcian, na kostce występuje sześć kolorów. Historia kostki sięga lat 80, gdzie dokładnie w 1974 roku, węgierski architekt, Erno Rubik, wynalazł taką układankę.

Oczywiście od nazwiska wynalazcy pochodzi pełna nazwa kostki. O Erno Rubiku można przytaczać wiele faktów, lecz myślę, że najciekawszym z nich jest jego pierwsze ułożenie. Węgier potrzebował ponad miesiąca na ułożenie kostki. To dosyć długo patrząc na teraźniejsze czasy czołowych speedcuberów.

Ile zarobił wynalazca Kostki Rubika?

Myślę, że nieraz zastanawialiście się jak dużo Erno musiał zarobić na swoim wynalazku, lecz tutaj Was zaskoczę. Sama układanka rozeszła się dość szybko po świecie, do Polski trafiła w 1982 roku, lecz Węgier zarobił grosze, ponieważ firma produkująca hurtowo produkt zastrzegła sobie do niego prawa. Pewnie teraz myślicie, że Erno ubiegał się o dodatkowe pieniądze oraz swoje prawa co do kostki, lecz z racji tego, że był dość popularnym architektem oraz inżynierem lotnictwa w fabryce samolotów, to więcej miał radości z samego wynalazku oraz jego popularyzacji, niż ubiegania się o większą ilość pieniędzy na każdym kroku z tym związanym.

Kolejną ciekawostką, już odnośnie kostki, jest liczba możliwych kombinacji pomieszania. Skoro kostka Rubika posiada 6 ścianek, jest to ogromna liczba - 43 tryliony! Tak, jest to liczba ciężka sama w sobie do odczytania po normalnym zapisie, a co dopiero mówić o układaniu takiej kostki. Jak widać, na świecie jest bardzo dużo speedcuberów, dla których rzecz jasna nie ma pomieszania nie do ułożenia. Wszystko to za sprawą czeskiej profesor Jessici Fridrich, która opatentowała aktualnie najpopularniejszą oraz najszybszą na świecie metodę układania kostki Rubika. Metody CFOP, bo o niej tutaj mowa, ze światowej czołówki używają prawie wszyscy.

Nazwa metody to skrót Cross – F2L – OLL – PLL, co oznacza, że najpierw robimy krzyż na pierwszej warstwie, następnie uzupełniamy warstwę narożnikami wraz z ich krawędziami drugiej warstwy, następnie wykonujemy orientację górnej warstwy, a na koniec jej permutację, czyli przemieszczamy ostanie elementy górnej warstwy na odpowiednie miejsca. Metoda wydawałoby się musi posiadać wiele algorytmów, lecz do momentu orientacji można spokojnie układać intuicyjnie, a następnie musimy znać 57 OLLi oraz 21 PLLi, które zapewnią nam szybkie układanie.

Rekordy świata w układaniu kostki - nie tylko Rubika!

Pierwszy oficjalny rekord świata w pojedynczym ułożeniu wynosił 22.95. Rekord ten ustanowił Minh Thai w 1982 roku. Na przestrzeni lat rekord był przebijany aż do dziś, gdzie aktualnie wynosi on 4.59 i został ustanowiony przez SeungBeom'a Cho.

Jednym z ważniejszych rekordów był wynik wykręcony przez Erik'a Akkerstijk'a, ponieważ pobił on rekord o prawie 2 sekundy. Oczywiście na początku rekordy ustanawiano na klasycznych kostkach produkowanych przez firmę Rubik's, lecz z biegiem czasu kostki zaczęły produkować głównie chińskie firmy takie jak MoFangGe, MoYu, ShengShou czy YuXin, które w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju speedcubingu. Firmy te produkują kostki najwyższej klasy, przystosowane do szybkiego układania, a budowy ich produktów są oparte na sześcioramiennych krzyżakach.

Dzięki wszystkim ulepszeniom zastosowanym w nowoczesnych kostkach Rubika, układacze nie mają problemu ze złym poruszaniem się układanki, np. zacinanie się czy zła regulacja kostki. Aktualnie rekord świata wydaje się być kosmiczny i nie do przebicia, lecz już nawet polscy speedcuberzy uzyskują lepsze czasy w domu. Mamy nadzieję, że pokażą to również na zawodach i ustanowią kolejną, z pozoru niemożliwą do przebicia, barierę czasu w układaniu kostki Rubika na czas. Ciężko to sobie wyobrazić, ale ciekawe ile będzie wynosił nowy rekord...

Infolinia:

Telefon: 605 348 501

Email: sklep@netcube.com.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl