Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Blog wpisy
Kostka 2x2x2
Kostka 2x2x2

Kostka 2x2x2 - mała, lecz nie taka prosta.


Kostka 2x2x2, jak sama nazwa mówi, posiada 2 warstwy na każdej stronie kostki. Na jednej ściance jesteśmy w stanie zauważyć 4 naklejki, a oczywiście dobre ich skompletowanie na każdej z sześciu ścian jest naszym celem. Kostka wydaje się być dosyć prosta, w końcu ma mniej kombinacji pomieszania co klasyczna kostka Rubika, lecz wcale tak nie jest. Historia kostki sięga 2004 roku, gdzie podczas szwedzkich zawodów Micael Hellberg ustanowił pierwszy rekord świata w pojedynczym ułożeniu tej kostki, a wynosił on 8.44 sekundy. Z biegiem czasu opatentowano najlepszą budowę dla kostki i zaczęto uzyskiwać lepsze czasy. Budowa ta jest standardem dla dzisiejszych kostek. Układanka posiada 8 narożników, a w środku mniejsze elementy - consty, które mają zastąpić zwykłe krawędzie z kostki 3x3x3, lecz w mniejszej wersji. Takie małe elementy ułożone prawidłowo, dobrze również pod względem elementów z dodatkowo zrobionymi wypustkami, trzymają kostkę w całości, kostka nie rozpada nam się, nie zacina się oraz pomaga w szybszym układaniu, a oczywiście całość jest zbudowana na sześcioramiennym krzyżaku, co umożliwia nam również regulację kostki.

Rekord w układaniu kostki 2x2x2

Mijały kolejne lata, a w roku 2008 Erik Akkersdijk przełamał barierę sekundy, gdzie podczas zawodów w Holandii, u siebie, ustanowił wynik 0.96. W minionych latach większość zawodników układała na kostkach LanLan. Nastał rok 2011 i dość historyczny moment dla tej konkurencji, ponieważ w pierwszej rundzie zawodów we Włoszech - Trentin Open 2011, Christian Kaserer ustanowił nowy rekord świata w pojedynczym ułożeniu kostki 2x2x2 i od tamtej pory wynosił on 0.69 sekundy. Było to wielkie zaskoczenie, że przytrafił się przepisowy algorytm mieszający, którego solucja wynosiła zaledwie 4 ruchy. Również wielkim zaskoczeniem był sam rekordzista, układający właśnie na LanLanie, ponieważ to nie była czołowa konkurencja Christiana, lecz z obecnych tam osób Fillippo Brancaleoniego, który jednak okazał się być gorszy i swoją próbę ukończył z wynikiem 0.72. Co ciekawe, Filippo zakończył swój występ w finale na 2. miejscu, a sam Christian dopiero na odległym, siódmym miejscu. Cała społeczność speedcubingowa się nie myliła - rekord był trudny do przebicia i potwierdziło się to, bo został przebity dopiero 4 lata później. W tym czasie dużo razy przebijano rekord świata w średniej tej konkurencji, a wszystko to za sprawą kostki od firmy Dayan. Kostka cechowała się dobrym ścinaniem zakrętów oraz olbrzymią stabilnością. Do dziś wielu układaczy deklaruje, że to jest właśnie ich główna kostka. Oczywiście po roku 2015 firmy takie jak MoYu czy MoFangGe zawzięcie zaczęły rywalizować z firmą Dayan, dzięki czemu mamy obecnie na rynku wiele produktów godnych uwagi.

Aktualny rekord świata w układaniu kostki 2x2x2

Aktualnie rekord świata wynosi 0.49 sekundy, a został on ustanowiony przez Polaka - Macieja Czapiewskiego. I tutaj ciekawostka, rekord został pobity.. na kostce Dayan!

Infolinia:

Telefon: 605 348 501

Email: sklep@netcube.com.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl