Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Blog wpisy
Color neutral w speedcubingu - wady i zalety
Color neutral w speedcubingu - wady i zalety

Color neutral w speedcubingu - wady i zalety 

Na pewno interesując się speedcubingiem spotkałeś się z określeniem color neural. Ale w zasadzie co to jest color neutral? Nowa metoda czy schemat układania? A może zestaw innych algorytmów? 

Color neutral to nic innego jak umiejętność układania, a raczej zaczynania ułożenia od dowolnej ścianki. Podczas nauki układania lub trenowania, by uzyskiwać lepsze wyniki, układamy zwykle na jednym kolorze. Czyli zawsze zaczynamy od ustalonego na początku koloru krzyża. Najczęściej jest to kolor biały lub czasami niebieski. Speedcuberzy najczęściej przyzwyczajają się do układania od określonego koloru i aby poprawić swoje wyniki wolą nauczyć się nowej metody lub dodatkowych algorytmów, a często nawet nie wiedzą, że istnieje coś takiego jak color neutral. 

Color neutral speedcubing - zwykle taki tekst pojawia się w przeglądarce speedcubera, który zamierza nauczyć się układania na wszystkich kolorach. Ale… tak naprawdę nie ma określonej metody. Wszystko wygląda dokładnie tak samo. Należy szukać jak najlepszego rozwiązania na każdej ze ścianek i zaplanować najlepszy z możliwych pierwszych kroków układania naszej metody. Jedynie możemy zaczerpnąć kilku porad, aby nauka color neutral przyszła szybko i byśmy czuli swobodę układania na każdym z możliwych kolorów kostki. 

Układanie wg color neutral - porady

Do jakich porad najlepiej się zastosować? Na pewno musimy wyeliminować układanie na ściankach, od których potrafimy już układać. Jeśli potrafimy układać na białym i żółtym, to ograniczamy nasze ułożenia wyłącznie do koloru pomarańczowego, niebieskiego, czerwonego oraz zielonego. Drugim sposobem jest trenowanie codziennie innego koloru również z wykluczeniem naszych głównych kolorów. Czyli przykładowo: układamy w poniedziałek tylko i wyłącznie od koloru pomarańczowego, we wtorek tylko kolor niebieski, w środę układamy tylko na kolorze czerwonym, a w czwartek trzymamy się koloru zielonego. Te dwie metody nauki są zdecydowanie najlepszym sposobem na naukę układania bez ograniczeń kolorystycznych. 

Ile czasu zajmuje przejście na color neutral? To wszystko zależy od osoby. Jednym zajmie to tydzień, a inni będą się męczyli kilka miesięcy, a i tak ułożenia na głównych kolorach będą szybsze. Wszystko zależy od wyobraźni przestrzennej układacza jak i samego zrozumienia szczególnie przy budowaniu drugiej warstwy kostki - przynajmniej w metodzie LBL czy Fridrich. 

Zatem, jeśli chcemy nauczyć się color neutral musimy zadbać o odpowiednie przygotowanie formy treningowej, która umożliwi nam szybszą naukę. Ale jakie to nam da korzyści? Na pewno nie zawsze pierwszy etap układania będzie najlepszy na naszym głównym kolorze. Po nauce i przestawieniu się na color neutral mamy do dyspozycji aż 6 wariantów. Mamy możliwość wyboru najlepszej, najłatwiejszej i najszybszej ścianki, aby zacząć nasze ułożenie. Nie jesteśmy ograniczenii tylko do jednego koloru. Im więcej ścianek mamy wytrenowanych, tym lepiej dla naszych wyników. Nawet 2 lub 3 ścianki zdecydowanie ułatwią nam układanie i poprawią nasze wyniki.

Musimy pamiętać też, że układanie na wielu ściankach będzie zawsze dla nas problematyczne pod względem wyboru ścianki. Podczas oficjalnych zawodów mamy zawsze 15 sekund na preinspekcję, czyli ograniczony czas planowania swojego ułożenia. Po nauce color neutral musimy pamiętać, by dość szybko wybrać kolor, na którym zaczniemy nasze ułożenie, aby jeszcze zdążyć zaplanować nasze pierwsze ruchy lub obejrzeć dokładnie każdy kluczowy element. 

Color neutral w speedcubingu - podsumowanie

Tak więc mamy nadzieję, że ten wpis może uświadomił Wam inny styl układania lub podpowiedział, jak się za to zabrać. Na pewno wśród topowych zawodników jest coraz więcej układaczy color neutral, więc czemu mamy być gorsi - może to właśnie my, dzięki nauce color neutral, wejdziemy do ścisłej czołówki speedcuberów.

Infolinia:

Telefon: 605 348 501

Email: sklep@netcube.com.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl